" Termálnu voda v Hajdúszoboszló vo svojom druhu môžeme považovať za jedinečnú, nie je známa žiadna voda tohto zloženia a tejto teploty." – Dr. János Bodnár (1889 -1953) profesor chémie

" Vodu v Hajdúszoboszló môžeme považovať za 5-krát zriedenú morskú vodu a nie je to nič iné ako sprítomnený duch mora z doby triasu." - Dr. Zoltán Dalmady (1880-1934)

Uzdravenie spozorovateľné pri použití vody Hajdúszoboszló vyplýva z jej zloženia. Voda v najväčšej miere obsahuje chlorid sodný, bežným výrazom kuchynskú soľ a chlorid amónny, iným menom salmiakovú soľ. Ďalšie jej zložky sú bróm a jód, ako aj karbonáty, nitráty a iné chemické prvky, ako napr. lítium, železo alebo horčík. V kúpeľoch Hajdúszoboszló môžu hostia ku kúpeľovým liečebným ošetreniam požadovať viac ako 40 druhov rôznych ošetrovacích postupov, ktoré najlepšie uplatňujú svoj účinok pri užívaní kombinovaných postupov. Najznámejšie ošetrovacie kúpeľové postupy sú kúpeľové ošetrenia, bahnové obaľovanie, váhová kúpeľ a tangentorové masážové ošetrenie pod vodou. Masážna technika použitá liečivými masérmi zvyšuje ďalej stupeň účinnosti vyššie uvedených ošetrení.